^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


W sobotę 2 lipca w Nowym Żmigrodzie miało miejsce uroczyste otwarcie Ośrodka Dokumentacji i Historii Ziemi Żmigrodzkiej – Muzeum im. Leona Karcińskiego. Zobaczyć można tam m.in. ekspozycje poświęcone konfederatom barskim, kulturze żydowskiej, łemkowskiej i pogórzańskiej oraz I i II wojnie światowej.

Otwarcie muzeum zaszczycili swoją obecnością: Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Wójt Gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, Przewodniczący Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie Piotr Suski, ks. katecheta Piotr Róż, ks. proboszcz Roman Jagiełło z Łęk Dukielskich oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń historycznych i regionalnych oraz wielu sympatyków Nowego Żmigrodu. Wśród gości znalazła się również pani Ewa Ratajczyk z Torunia – prawnuczka powstańca styczniowego Piotra Nowosielskiego. Okolicznościowy referat przedstawiła członek Zarządu Alicja Wiśniewska. Następnie, uchwałą Zarządu TMNŻ, przyznano i wręczono Odznaki za Zasługi dla Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu oraz podziękowania dla wszystkich, którzy przez lata przyczyniali się do remontu budynku, w którym powstało muzeum. Wręczono również Odznaki Honorowe TMNŻ.

Na wniosek naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha Minister Sportu i Turystyki odznaczył Jerzego Dębca Odznaką Honorową za zasługi dla Turystyki. Odznaczenie wręczyli pani Maria Kurowska i wójt Grzegorz Bara.

Po uroczystościach w Gminnym Ośrodku Kultury zaproszeni goście udali się przed budynek muzeum, gdzie została przecięta symboliczna wstęga przez Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Marię Kurowską, Wójta Gminy Grzegorza Barę oraz Prezesa Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu Jerzego Dębca. Poświęcenia muzeum dokonali ks. Piotr Róż oraz ks. Roman Jagiełło. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni do zwiedzania muzeum.

W muzeum zgromadzono eksponaty nawiązujące do historii Nowego Żmigrodu oraz dziedzictwa kulturowego ludności zamieszkującej przez wieki nasz region. Zbiory podzielono tematycznie.

I i II wojna światowa

Okres I i II wojny światowej zapisał się wyjątkowo boleśnie na kartach historii Żmigrodu. Najwięcej śladów (amunicję, broń czy wyposażenie indywidualne żołnierzy) pozostawiły po sobie dwie operacje – bitwa gorlicka, jedna z największych bitew I wojny światowej oraz bitwa pancerna o Przełęcz Dukielską.

W muzeum można zobaczyć m.in. hełmy, naboje, łuski, monety.

Sala łemkowska

Wsie łemkowskie w większości już nie istnieją, ale pozostało wiele artefaktów, w tym przedmioty codziennego użytku. W tej sali obejrzeć można przedmioty, stroje oraz obrazy związane z życiem Łemków na naszym terenie.

Sala Konfederacji Barskiej

W tej sali można poznać historię Konfederacji Barskiej oraz zobaczyć ekspozycję jej poświęconą. Na ścianach wiszą portrety Kazimierza Pułaskiego, Karola Stanisława Radziwiłła oraz innych konfederatów, a także króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Sień zajazdowa

W sieni istnieje oryginalny zabytkowy bruk oraz kamienne ściany z XVIII w. Ustawiono tu ekspozycję poświęconą życiu codziennemu Pogórzan. Obejrzeć można narzędzia związane z pracą na roli oraz urządzenia do mielenia mąki, młynki do zboża, stuletni żłób oraz wiele innych eksponatów.

Znajduje się tu również kolekcja lamp kolejowych oraz tabliczek z parowozów z całej Polski i Europy.

Sala poświęcona historii Nowego Żmigrodu

To niezapomniane chwile uwiecznione na starych fotografiach i w dokumentach.

Na szczególną uwagę zasługuje kącik poświęcony bł. Władysławowi Findyszowi.

W naszym muzeum znajduje się maszyna do pisania, na której pracował błogosławiony, a w której pozostała kartka z napisem „nie bójcie się pisać i mówić prawdę”. Posiadamy również świadectwo ukończenia studiów, zaświadczenia o przyjęciu do pracy w szkole podstawowej i liceum. Czynimy starania o powiększenie tej kolekcji.

W tej sali można kupić pamiątki związane z błogosławionym oraz pamiątki ze Żmigrodu.

Sala edukacyjna

Na ścianach tej sali można obejrzeć historię Orła Białego - od jego wizerunku na denarach Bolesława Chrobrego do czasów współczesnych. Obok prezentujemy poczet książąt i królów polskich.

W sali znajdują się również eksponaty nawiązujące do średniowiecza – strój i uzbrojenie woja oraz rekonstrukcje m.in. tarczy i strzał z grotami z tamtego okresu.

Sala poświęcona kulturze żydowskiej

W okresie międzywojennym 56% mieszkańców miasteczka stanowili Żydzi. Sala ta poświęcona jest historii mieszkańców Żmigrodu wyznania mojżeszowego. Można tu zobaczyć stroje żydowskie, fragmenty Tory oraz ekspozycję związaną z obrzędami i codziennym życiem. Większość eksponatów jest oryginalna.

Kuchnia i izba pogórzańska

W kuchni zgromadzono liczne eksponaty związane z wypiekiem chleba, m.in. stuletni piec z zapieckiem. Natomiast w izbie znajdują się stare meble pogórzańskie, a na ścianach zgromadzono zbiór obrazów religijnych.

 

Godziny otwarcia:
poniedziałek  piątek:
10:00–16:00
sobota: 12:00–16:00
niedziela: 14:00–17:00.
Grupy zorganizowane: zgłoszenia tel. 606 953 872.

Ceny biletów: normalny: 7 zł, ulgowy: 5 zł, szkolny: 3 zł.

http://www.muzeumnowyzmigrod.pl