^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


policjaWkrótce na terenie naszej gminy rozpoczną się ferie zimowe. Dla uczniów będzie to czas beztroski i wypoczynku. Niektórzy wyjadą na zimowiska, do rodziny, wielu pozostanie w domach. Jak co roku, nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwać będą policjanci. Z myślą o dzieciach, ale też ich rodzicach, wychowawcach i organizatorach zimowych atrakcji, przedstawiamy kilka porad i informacji na temat bezpiecznych ferii.

Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku. Dla policjantów to codzienność – a więc kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. To też patrolowanie nartostrad – pilnowanie porządku oraz reagowanie na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich.

Policjanci nie tylko zadbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w miejscach ich zabaw. Odwiedzą też zimowiska. Tam będą spotykać się z ich uczestnikami oraz opiekunami. Podczas spotkań przypomną zasady związane z bezpieczeństwem i występującymi zagrożeniami. Pod ich kontrolą będą też „dzikie lodowiska" i osiedlowe place zabaw. Przed rozpoczęciem ferii na terenie gminy Nowy Żmigród funkcjonariusze podobne pogadanki przeprowadzają z uczniami szkół naszego regionu.

Również rodzice powinni porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych. Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek uprzedźmy o zagrożeniach, jakie może napotkać. Przekażmy podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wytłumaczmy, w jaki sposób w razie potrzeby będą mogły wezwać pomoc.

Oto kilka numerów telefonów, które dziecko powinno znać:
– Policja – 997,
– Straż pożarna – 998,
– Pogotowie ratunkowe – 999,
– Telefon alarmowy – 112.

Dzwoniąc pod numer alarmowy należy w miarę możliwości podać następujące informacje:
– dokładnie miejsce zdarzenia (miejscowość, droga, ulica, dom itd.),
– zdarzenie (rodzaj wypadku, liczba poszkodowanych),
– stan ofiar zdarzenia (wiek, stan przytomności, krwawienia, złamania),
– swoje dane osobowe oraz numer telefonu,
– następnie wysłuchajmy uważnie przekazywanych instrukcji i poczekajmy, aż dyspozytor pozwoli się rozłączyć.

Ferie na drogach

Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie". Czuwać będą nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

Osoby zainteresowane taką kontrolą prosimy o kontakt z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jaśle – tel. 13 44 38 350 (w godz. 8.00–15.00). Aby uniknąć zbędnego czekania prosimy z wyprzedzeniem umawiać się na kontrolę autokaru, podając dokładną godzinę i miejsce jego odjazdu. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzyma protokół.

Podstawowe informacje na temat autokaru można także uzyskać na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl. Znajdują się tam podstawowe informacje techniczne – w tym o dacie produkcji pojazdu, dacie ostatniego przeglądu, przebiegu, ilości miejsc przeznaczonych dla pasażerów oraz polisie OC (dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów).

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:
– sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
– poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy; skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru; zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
– wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:
– do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych; pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
– nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
– korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk; pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp.; pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
– kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
– nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
– podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów; jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

KP Nowy Żmigród / KWP

Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy

Jakość powietrza

  • Jakość powietrza
  • EcoHarmonogram
  • Projekty Realizowane ze Środków Budżetu Państwa