Zapoznanie radnych ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w gminie Nowy Żmigród w 2015 r. było głównym tematem sesji Rady Gminy, która odbyła się w środę 6 kwietnia. W spotkaniu wzięli udział m.in.: p.o. Komendanta Powiatowego Policji kom. Jacek Krzyżak, Oficer Prasowy Komendanta kom. Łukasz Gliwa, p.o. Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie asp. sztab. Wiesław Rogowski, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Wiesław Latoszek, Komendant Gminny OSP w Nowym Żmigrodzie Adam Durał oraz Kierownik Samodzielnego Publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia w Nowym Żmigrodzie Grzegorz Pers.
Zadania związane z ochroną bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz zapewnieniem porządku publicznego na terenie podległym pod Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie, który stanowi aż 44,4% powierzchni całego powiatu jasielskiego (gminy: Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski), realizuje 16 funkcjonariuszy policji.
W 2015 r. policjanci KP w Nowym Żmigrodzie ujawnili ogółem 1540 wykroczeń. Dominującymi wykroczeniami były wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – ujawniono 869 takich czynów, co stanowi 56,4% wszystkich wykroczeń. W związku z ujawnionymi wykroczeniami policjanci Komisariatu nałożyli 347 grzywien, w drodze postępowania mandatowego, na łączną kwotę 33 150 zł. Z ogólnej liczby 1540 wykroczeń, 770 zostało popełnionych na terenie gminy Nowy Żmigród.
W ubiegłym roku na terenie działania Komisariatu stwierdzono 90 przestępstw (dominowały przestępstwa kryminalne stanowiące 57,7% ogółu przestępczości) i było ich mniej o 34% w porównaniu do 2014 r., gdzie liczba ta wynosiła 136, przy czym na terenie gminy Nowy Żmigród zaistniało ich 46.
Nadal korzystny pozostał tzw. wskaźnik zagrożenia przestępczością, który informuje o tym, ile zaistniało przestępstw w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców – dla całego terenu podległego KP w Nowym Żmigrodzie wyniósł 7,81 (w 2014 r. wynosił on 11,80), przy czym na terenie gminy Nowy Żmigród – 3,99 (w 2014 r. – 8,14).
Poziom wykrywalności został utrzymany na dobrym poziomie, na co wskazuje ogólna wykrywalność, która wyniosła 79,3% (na terenie gm. Nowy Żmigród – 76,1%). Skuteczność wykrywcza Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie była wyższa o 7,8% w porównaniu do średniego wyniku całego powiatu jasielskiego, gdzie ogólna wykrywalność wyniosła 71,5%.
W 2015 r. na drogach terenu podległego pod Komisariat w Nowym Żmigrodzie zaistniało łącznie 50 kolizji drogowych (32 miały miejsce na terenie gminy Nowy Żmigród). Doszło również do 10 wypadków drogowych (w tym 6 na terenie gminy Nowy Żmigród). Ich skutkiem było 8 osób rannych, a 2 poniosły śmierć – w obu przypadkach bili to piesi uczestnicy dróg. Główną przyczyną wypadków były: przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub przejścia pieszemu oraz błędy osób pieszych.
Na patrolowanych drogach policjanci zatrzymali także 39 nietrzeźwych kierujących. Wśród zatrzymanych było 20 kierujących w stanie nietrzeźwości, tj. sprawców przestępstw z art. 178a Kodeksu karnego (w tym 7 na terenie gminy Nowy Żmigród) oraz 19 kierujących pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, tj. sprawców wykroczeń z art. 87 § 1 i § 1a Kodeksu wykroczeń (w tym 9 na terenie gminy Nowy Żmigród).
W 2015 r. na terenie obsługiwanym przez Komisariat Policji w Nowym Żmigrodzie policjanci przeprowadzili 266 interwencji domowych. 51 z nich dotyczyło przemocy w rodzinie, a samej przemocy doświadczyło 99 osób. Na terenie gminy Nowy Żmigród interwencji domowych dotyczących przemocy w rodzinie odnotowano 133, w tym przemoc stwierdzono w 30 przypadkach. Rodziny te znajdują się pod stałym nadzorem dzielnicowych, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej i Zespołów Interdyscyplinarnych działających przy tych ośrodkach, w ramach procedury „Niebieska Karta”.
Policjanci Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie uczestniczyli również w zabezpieczeniu kilkunastu różnego rodzaju festynów, imprez kulturalnych, zwodów sportowych oraz organizowali różnego rodzaju działania o charakterze profilaktycznym, między innymi: „Bezpieczne Ferie 2015”, „Wielkanoc 2015”, „Boże Ciało 2015”, „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, „Majowy Weekend 2015”, „Bezpieczne Wakacje 2015”, „Bezpieczna Droga Do Szkoły”, „Pasy”, „Znicz 2015”, „Trzeźwy Poranek” i inne.
– Statystyka, która tu została przedstawiona jest to narzędzie pomocnicze. Ma tylko ukazać ile wkładu ci policjanci wkładają w codzienną służbę, a tej pracy jest bardzo dużo. Za tymi liczbami stoją konkretne działania młodych policjantów z komisariatu – załoga jest dość młoda, ale prężnie działająca. W tym roku mamy zająć się badaniem poczucia bezpieczeństwa – ma to być główny miernik naszej pracy. Będziemy rozmawiać z Państwem, będziemy się spotykać, będą konsultacje społeczne – zaznaczył kom. Jacek Krzyżak, dziękując również samorządowi za współpracę, która zawsze układała się wzorcowo.
Głos w dyskusji na temat bezpieczeństwa na terenie gminy zabrali również radni, zaznaczając potrzebę organizacji spotkania z mieszkańcami Nowego Żmigrodu oraz poruszając takie tematy jak niszczenie dróg lokalnych prze kierowców quadów, czy nasilony ruch tirów na drodze wojewódzkiej.
– Ta współpraca zawsze była dobra. Działaliśmy tak, by było jak najlepiej i jak najbezpieczniej na terenie gminy. Za tą każdą pomoc dziękuję – powiedział Wójt.
Realizacja ustawowych zadań własnych gminy dotyczących ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej na terenie gminy Nowy Żmigród w głównej mierze prowadzona jest w oparciu o działalność Ochotniczych Straży Pożarnych.
Na terenie gmin działa szesnaście jednostek OSP, które zrzeszają w swoich szeregach 477 członków czynnych, 100 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, 15 członków wspierających oraz 41 członków honorowych. Jednostki przyporządkowane są do dwóch kategorii – S1 i S2, spośród których dwie włączone są w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – OSP KSRG Skalnik i OSP KSRG Łysa Góra. Na wyposażeniu OSP znajduje się 19 samochodów pożarniczych, w tym 1 samochód ciężki, 9 samochodów średnich i 9 samochodów lekkich.
Na terenie gminy Nowy Żmigród w 2015 roku doszło do 114 zdarzeń – 66 pożarów, 47 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy. W odniesieniu do roku 2014 nastąpił wzrost liczby zdarzeń o 36. W grupie pożarów dominowały pożary traw na łąkach i nieużytkach – najczęstszą przyczyną ich powstawania były umyślne podpalenia – 86%. W grupie miejscowych zagrożeń w większości przypadków były to akcje związane z wypadkami drogowymi (31%), usuwaniem gniazd szerszeni a także z usuwaniem skutków silnych wiatrów.
– Groźnym zjawiskiem, które można zauważyć rok rocznie w okresie wiosennym jest nagminne wypalanie traw, do których to dysponowane są znaczne siły i środki. Jednostki OSP z gminy Nowy Żmigród wyjeżdżały do tego typu zdarzeń po: OSP Toki i OSP Łysa Góra po 15 razy, OSP Nienaszów – 8 razy, OSP Siedliska Żmigrodzkie – 6 razy, OSP Makowiska, OSP Grabanina, OSP Nowy Żmigród po 5 razy, OSP Gorzyce i OSP Mytarka po 2 razy, OSP Brzezowa, OSP Kąty, OSP Mytarz, OSP Skalnik i OSP Stary Żmigród po 1 razie, OSP Desznica i OSP Łężyny nie wyjeżdżały do tego typu zdarzeń – podkreślił Komendant Gminny OSP, apelując do radnych i sołtysów o uświadamianie mieszkańców nt. szkodliwości wypalania traw i wynikających z tego konsekwencjach. Pożary traw dotyczą głównie jednego, pólnocno-wschodniego, rejonu naszej gminy. Najwięcej pożarów jest w miejscowościach: Toki, Sadki, Grabanina, Makowiska, Nienaszów, Siedliska, i Łysa Góra.
W drugiej części sesji radni podjęli kilka uchwał. Pierwsza z nich dotyczyła zmian w uchwale w sprawie udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów w związku ze zmianą kwot bazowych, od którego jest ona obliczana. Kolejna uchwała dotyczyła zmian w statucie GOPS w związku z powierzeniem jednostce obsługi programu „Rodzina 500 plus”. Podjęto również uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie nieruchomości mienia komunalnego położonej w Nienaszowie (działki nr 387/1 i 387/2) oraz uchwałę o zmianie uchwały budżetowej na 2016 rok.
W sprawozdaniu z prac w okresie międzysesyjnym wójt Grzegorz Bara poinformował radę o zakończonych (montaż urządzeń gastronomicznych w domu ludowym w Brzezowej; montaż regałów w chłodni w domu ludowym w Łysej Górze) i trwających inwestycjach na terenie gminy (budowa hali sportowej; projektowanie sieci kanalizacji w miejscowościach: Nienaszów, Sadki, Grabanina; projektowanie rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków), a także wyłonionych wykonawcach planowanych do realizacji zadań (kontynuacja przebudowy i rozbudowy budynków remiz w Siedliskach Żmigrodzkich i Desznicy; opracowanie dokumentacji technicznej dotyczącej zagospodarowania terenu przy domu ludowym w Łysej Górze; uporządkowanie terenu przy domu ludowym w Jaworzu; wyposażenie placu zabaw w miejscowości Mytarz; budowa przyłączy wodociągowych do domu ludowego w Skalniku i Mytarce oraz wykonanie instalacji klimatyzacji w domu ludowym w Mytarce). Rozstrzygnięto również konkurs projektów, których celem jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu w gminie Nowy Żmigród – wszystkie kluby sportowe działające na terenie gminy otrzymały dofinansowanie do swej działalności.