^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej. Obchodzone jest wczesną wiosną i kojarzone przede wszystkim z malowanymi pisankami  i stołem wielkanocnym, na którym nie może zabraknąć jajek pod każdą postacią, mazurka, czy wielkanocnej babki.

Wyjątkowy i podniosły nastrój świąt poczuć można już było podczas finału konkursu Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc... , który odbył się 29 marca w Domu Ludowym w Skalniku. Konkurs, którego celem było zachęcanie mieszkańców do podtrzymywania tradycji ludowych, rozwijanie pomysłowości w ozdabianiu palm wielkanocnych oraz pisanek, a także propagowanie tradycji i sztuki kulinarnej, zorganizowało Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Nowy Żmigród pod patronatem Wójta Gminy.

Konkurs  był doskonałą okazją, by wykonać i zaprezentować wiele symboli, które w ludowych zwyczajach wiążą się  z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Uczestnictwo można było zgłaszać kategoriach:    
I. Najładniejsza, najbardziej oryginalna Palma Wielkanocna,             
II. Najładniejsza Gminna Pisanka Wielkanocna,                  
III. Najsmaczniejsza Babka Wielkanocna.

Do konkursu uzyskano 45 zgłoszeń – 13 w kategorii I, 17 w kategorii II i 15 w kategorii III. Oceny zgłoszeń dokonała 5-osobowa kapituła konkursowa powołana przez organizatora, w składzie:
   Przewodniczący Komisji: 
      Radosław Kujawski – Zastępca Wójta Gminy Nowy Żmigród;
   Członkowie Komisji:
      ks. Zbigniew Pałka – Proboszcz Parafii Skalnik,
      Dominika Jędrzejczyk-Wielgosz – mgr sztuki,
      Beata Nadymus – szefowa kuchni przy stołówce w ZS w Nowym Żmigrodzie,
      Franciszek Miśkowicz – Wicestarosta Powiatu Jasielskiego. 

Południe Polski jest regionem, gdzie sztuka ludowa i rzemiosło są zachowane na tyle dobrze, że tradycja Świąt Wielkanocnych ciągle żyje. Region ten hołduje ogromnym tradycjom wykonywania palm wielkanocnych, ozdabianych kwiatami z bibuły, co widoczne było podczas finału konkursu. W kategorii na najładniejszą palmę zwyciężyło KGW w Starym Żmigrodzie.

Wielkanoc kojarzy się nam także z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, których także nie zabrakło podczas konkursowej wystawy. Komisja oceniała pisanki wykonane techniką tradycyjną – najwięcej punktów uzyskały przygotowane przez KGW w Nowym Żmigrodzie. Podczas oceny „babki wielkanocnej” brano pod uwagę walory smakowe, estetykę wypieku oraz dekorację – zwyciężył wypiek KGW ze Skalnika.

Zwycięzcy w każdej z 3 kategorii zdobyli nagrodę rzeczową o wartości 200,00 zł. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.


Region Żmigrodzki

  • Region Żmigrodzki

Zarządzanie kryzysowe

Rozkłady Jazdy

  • Rozkłady jazdy

Mapa gminy

  • Mapa gminy

Jakość powietrza

  • Jakość powietrza
  • EcoHarmonogram
  • Projekty Realizowane ze Środków Budżetu Państwa